Shimano Dura-Ace R9270C60 Front Wheel 28" TU Carbon - Black
  • EAN 4550170891336
  • Brand: Shimano
  • Product Model: 748776
In Stock : +/- 2 Business Days
The construction of the C60 mainly offers more lateral stiffness, a dream for sprinters.
- HR: High-Rigidity versus +20% greater lateral stiffness for high-performance riders and sprinters
- Full carbon rim with a height of 60 mm
- External rim width: 28 mm
Specifications:
Brand: Shimano
Model: Dura Ace R9270C60
Spokes: 24
Tire type: Tube
Front/Rear: Front
Material: Carbon
Rim height: 60 mm